Wymiana opon

 

Już wiosna !!!
Zapraszamy na sezonową wymianę opon !!!


Może wydawać się, że opony to najprostsze możliwe auto części. Nic bardziej mylnego. Popularne samochodowe „gumy” muszą przenosić ogromne obciążenia, a jednocześnie ich poprawna praca jest jednym z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie podróży.
Polska leży w strefie klimatu przejściowego, co skutkuje relatywnie gorącym i suchym latem oraz mroźną i śnieżną zimą. Z tego względu rodzimi kierowcy zwykle używają w ciągu roku dwóch rodzajów opon.
Opony zimowe przeznaczone są do podróżowania w warunkach błotno-śniegowych. Zbudowane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność w niskich temperaturach i dysponują szerokim, otwartym bieżnikiem, o odpowiednich lamelach. Z kolei opony letnie są dużo twardsze, by bez ubytków znosić wyższe temperatury. Posiadają również dużo mniej lameli bieżnika, który jest zresztą znacznie płytszy, niż w przypadku opon zimowych.
Przyjmuje się, że opony letnie nie powinny być stosowane w temperaturze niższej, niż 7 stopni.
Dlatego w Polsce zwykle efektywnie służą one pomiędzy kwietniem, a październikiem. Oczywiście, jest to zakres umowny, wynikający raczej z rachunku prawdopodobieństwa występowania odpowiednich warunków atmosferycznych. Niemniej w sytuacji, gdy średnia temperatura przekracza 7 stopni, stosowanie opon zimowych daje więcej start, niż korzyści. Zimowa opona jest miękka i podatna na zniekształcenia termiczne. Tym bardziej, że gorący asfalt „klei” oponę nie dysponując odpowiednią sztywnością, co powoduje wytarzanie się tarcia, a w konsekwencji wysokiej temperatury. W takim wypadku opona łatwo się odkształca, a jeżeli w samochodzie występują jakiekolwiek problemy ze zbieżnością, guma się ściera i opona ulega trwałemu zużyciu.
Prócz podatności na zużycie, zimowa opona w warunkach letnich zwyczajnie utrudnia eksploatację samochodu.
Ślizga się w trakcie ruszania i hamowania, a także na zakrętach. Ponadto, ponieważ posiada bardzo dużo lameli, kiepsko odprowadza wodę i w trakcie ulewy może powodować zjawisko aquaplaningu.Umów się i nie czekaj w kolejce
Nr. tel. 12 278 13 30 w. 51